Anafilaksja to ciężka, natychmiastowa (rozwijająca się na przestrzeni minut) reakcja alergiczna organizmu, która stanowi zagrożenie życia chorego. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie przytomności i szybkie udzielenie pomocy osobie doświadczającej wstrząsu anafilaktycznego.
3 listopada 2022 r. Obwieszczeniem Ministra Zdrowia weszły w życie opracowane przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zalecenia postępowania dot. opieki nad uczniami m.in. z anafilaksją w szkole. Klinicyści w bardzo dokładny sposób opisali w nich cały proces udzielania pomocy.
Manuale postępowania w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego
Manual, przygotowany przez resort zdrowia we współpracy z naszym Towarzystwem, obrazujący zalecenia postępowania dot. opieki nad uczniami m.in. z anafilaksją w szkole. Bez wątpienia materiał ten będzie przydatny w oswajaniu i edukowaniu nauczycieli oraz pracowników szkół z zasadami udzielania pomocy uczniom doświadczającym wstrząsu anafilaktycznego.
Wywiady z ekspertami PTA – prof. Z. Bartuzi i prof. B. Samolińskim na temat alergii pokarmowej i anafilaksji

Prof. Z. Bartuzi
Prof. B. Samoliński
PTA dla osób z anafilaksją
Polskie Towarzystwo Alergologiczne prowadzi działania na rzecz dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym.
Od 2016 roku prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczące wyposażenia placówek oświatowych w adrenalinę oraz odpowiedniego przeszkolenia personelu w zakresie pomocy dziecku zagrożonemu wstrząsem anafilaktycznym.
Odbyliśmy szereg spotkań z reprezentantami tych instytucji przedstawiając zagrożenia związane z anafilaksją, a przede wszystkim prezentując światowe rozwiązania opieki instytucjonalnej nad osobami, które mogą doświadczyć wstrząsu.
Opiniowaliśmy szereg projektów ustaw i rozporządzeń dot. ochrony życia i zdrowia dzieci, kładąc szczególny nacisk na bezpieczeństwo alergologiczne.
Działania w tej kwestii kierujemy również bezpośrednio do pacjentów:
- przygotowaliśmy jaskrawożółte opaski z wyraźnym napisem MAM ANAFILAKSJĘ, które dystrybuowali lekarze wśród swoich pacjentów,
- dystrybuujemy plakaty postępowania przy wstrząsie anafilaktycznym skierowanych do pacjentów: Plakat_a2_anafilaksja.pdf
- w trakcie jesieni 2019 roku nasze Towarzystwo zorganizowało akcję „Anafilaksja w szkole”, w której Członkowie PTA przeprowadzali szkolenia dla personelu placówek edukacyjnych nt. postępowania z dzieckiem zagrożonym anafilaksją oraz pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym. W trakcie szkoleń jako pomoce naukowe wykorzystywano trainery EpiPenu, opaski „Mam anafilaksję”, plakaty o anafilaksji. W programie wzięło udział kilkanaście placówek – szkół podstawowych oraz przedszkoli, zaś w jego trakcie przeszkolono kilkaset osób. Ze względu na pandemię akcja została zawieszona,
- przeprowadziliśmy kampanię medialną poświęconą wstrząsowi anafilaktycznemu – eksperci PTA udzielili kilkudziesięciu wywiadów i porad dot. anafilaksji.