COVID-19 wytyczne dla pacjentów chorych na astmę

Polskie Towarzystwo Alergologiczne wspiera pacjentów w tym trudnym czasie – dla chorych z astmą przygotowaliśmy krótką ilustrowaną broszurę z podstawowymi informacjami jak radzić sobie w czasie pandemii COVID-19.

Zapraszamy do pobrania broszury oraz jej stosowania – przez siebie i swoich bliskich z astmą!

Koronawirus (SARS-CoV-2) i astma

Opierając się na opracowaniu National Asthma Council Australia, przygotowaliśmy krótkie wytyczne dla pacjentów chorych na astmę.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, ważne jest, aby osoby z astmą utrzymywały dobrą kontrolę astmy i postępowały zgodnie z zaleceniami służby zdrowia.

Proponujemy następujące kroki:

  • Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami, sprawdź, czy prawidłowo używasz inhalatora i komory inhalacyjnej.
  • Używaj inhalatora z komorą inhalacyjną, aby uzyskać jak najwyższą efektywność leków. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat unikania stosowania nebulizatorów, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji dróg oddechowych na inne osoby.
  • Upewnij się, że masz wystarczającą ilość leków przez miesiąc, ale nie gromadź ich więcej niż potrzebujesz. Jeśli masz niedobory leków, zadzwoń do aptek, aby sprawdzić, które mają zapasy, ponieważ mogą się różnić w zależności od lokalizacji.
  • Odpoczywaj i utrzymuj zdrowy styl życia.
  • Zachowaj szczególną ostrożność w nadchodzącym sezonie grypowym, ponieważ infekcje dróg oddechowych, w tym przeziębienia i grypa, mogą wywoływać nawroty astmy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciw grypie.
  • Aby uchronić się przed infekcją, zachowuj dystans społeczny, zgodnie z zaleceniami władz. Praktykuj dobrą higienę, która obejmuje mycie rąk często mydłem i wodą, chusteczką higieniczną i zakrywanie ust podczas kaszlu lub kichania.
  • W razie potrzeby skorzystaj z eporad zdrowotnych.
  • Stosuj się do przepisów o kwarantannie.
  • Osoby w wieku 60 lat i starsze, z wcześniej występującymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby serca i choroby płuc, są szczególnie narażone na COVID-19. Dzieci rzadko mają ciężkie objawy po zakażeniu, a może nawet rzadziej chorują, ale to nie znaczy, że niemowlęta, małe dzieci i nastolatki nie są nosicielami.
  • W przypadku złego samopoczucia spowodowanego COVID-19, należy nadal przyjmować regularnie leki zapobiegające astmie. Sterydy doustne (ogólnoustrojowe) należy przyjmować tylko wtedy, gdy zalecił to lekarz. Leki te działają na całe ciało, a nie tylko na płuca i mogą spowalniać powrót do zdrowia po wirusie. Porozmawiaj z lekarzem przed odstawieniem jakichkolwiek leków.
  • Jeśli musisz iść do szpitala, weź ze sobą leki i komorę inhalacyjną.

Alergie a koronawirus

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem opublikowanym na portalu TVP.
Prof. Marek Jutel odpowiada na pytania: Alergie a koronawirus

https://wroclaw.tvp.pl/47218555/alergie-a-koronawirus-prof-jutel-osoby-z-objawami-astmy-narazone-bardziej