Anafilaksja to ciężka, natychmiastowa (rozwijająca się na przestrzeni minut) reakcja alergiczna organizmu, która stanowi zagrożenie życia chorego. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie przytomności i szybkie udzielenie pomocy osobie doświadczającej wstrząsu anafilaktycznego.

3 listopada ub.r. Obwieszczeniem Ministra Zdrowia weszły w życie opracowane przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zalecenia postępowania dot. opieki nad uczniami m.in. z anafilaksją w szkole. Klinicyści w bardzo dokładny sposób opisali w nich cały proces udzielania pomocy.

Już dzisiaj udostępniamy Państwu manual, przygotowany przez resort zdrowia we współpracy z naszym Towarzystwem, obrazujący wspomniany powyżej proces. Bez wątpienia materiał ten będzie przydatny w oswajaniu i edukowaniu nauczycieli oraz pracowników szkół z zasadami udzielania pomocy uczniom doświadczającym wstrząsu anafilaktycznego.

Zachęcamy do udostępniania wideo, jak również do zapoznania się z nim. Nigdy nie wiadomo, kiedy może pojawić się konieczność udzielenia pomocy i podania adrenaliny osobie z anafilaksją, a pamiętajmy, że zawsze lepiej ratować niż czekać.

Adrenalina jest lekiem iniekcyjnym, ale tylko ten lek jest w stanie odwrócić większość mechanizmów anafilaksji. Co ważne konsekwencje złego lub pochopnego podania są dużo mniejsze niż konsekwencje biernej postawy. Adrenalina jest lekiem, który podany w takich sytuacjach skutkuje zwiększeniem ciśnienia tętniczego, rozszerzeniem dróg oddechowych i zwiększeniem poziomu cukru we krwi, ale nigdy śmiercią. – mówi prof. Zbigniew Bartuzi, przewodniczący Zespołu PTA ds. dostępności adrenaliny w szkole.

Jednocześnie chcemy przekazać, że nasze Towarzystwo jest w toku prac nad podcastem, w którym dokładnie omówimy zarówno zmiany, jakie w polskim szkolnictwie wprowadziło wspomnianej wyżej Obwieszczenie, jak również zasady postępowania w pozostałych, czterech jednostkach chorobowych (astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka), o których mowa w dokumencie. Materiał będzie dystrybuowany bezpośrednio do nauczycieli przy wykorzystaniu możliwych kanałów dotarcia.

Ostatnie wiadomości

W pożywieniu zjadamy konserwanty, przeciwutleniacze i barwniki

"W pożywieniu zjadamy konserwanty, przeciwutleniacze i barwniki. Nie jest to obojętne dla zdrowia" to tytuł wywiadu z prof. Radosławem Gawlikiem, prezydentem elektem naszego Towarzystwa o objawach, rozpoznawalności i leczeniu alergii pokarmowej. Rozmowa ukazała się na [...]

Kampania “Zdrowy oddech”

W prenumeracie online dziennika Gazety Wyborczej oraz na portalu www.byczdrowym.info ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Choroby przewlekłe” realizowana przez wydawnictwo Mediaplanet. Nadrzędnym celem kampanii jest edukowanie społeczności na tematy związane z poprawą funkcjonowania układu oddechowego. Publikacja została objęta [...]

Światowy Tydzień Alergii – zapraszamy na webinary

Światowy Tydzień Alergii startuje już w niedzielę! Przekażemy mnóstwo wiedzy o alergii pokarmowej, bo to ona jest tym razem tematem przewodnim wydarzenia. A już w czwartek 27 czerwca zapraszamy na webinary z naszymi specjalistami! Nasi [...]

Aplikacja MASK-air uzyskała certyfikację Ministerstwa Zdrowia

Miło nam poinformować, że dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Alergologicznego aplikacja MASK-air uzyskała certyfikację Ministerstwa Zdrowia oraz znalazła się w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ). Jest to druga tego typu aplikacja w tym projekcie, a jednocześnie pierwsza [...]