ŻYCIE Z ASTMĄ

Astma ciężka jest zmienną chorobą.

Jeśli żyjesz z astmą ciężką pamiętaj o tym, by prowadzić szczegółowe notatki dotyczące Twojego samopoczucia, np. napadów duszności i zastosowanych leków, wizyt w szpitalu.

Dzięki temu Twój lekarz będzie mógł skuteczniej „uszyć na miarę” właściwą terapię.

Jak wygląda życie z astmą ciężką? To częste zaostrzenia choroby – duszność napadowa, uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Objawy te mogą pojawiać się w różnych sytuacjach. Zdarza się, że wybudzają pacjenta w nocy. Uniemożliwiają aktywność fizyczną. Utrudniają pracę zawodową.

Jednak również astmę ciężką, można mieć pod kontrolą.

Jaki sport wybrać, gdy żyjesz z astmą?
Postaw na aktywności, w których wysiłek rozłożony jest w czasie, np. długi spacer w równym tempie, nordic walking, kajakarstwo, pływanie, jazdę rowerem, niż prowokujące gwałtowny, krótkotrwały wysiłek, np. sprint.

Aktywność fizyczna, rozwijając mięśnie, w tym oddechowe, sprzyja leczeniu astmy.

Podstawą rozpoznawania astmy jest wywiad z pacjentem – mówi dr Piotr Dąbrowiecki w wywiadzie na https://www.byczdrowym.info/zdrowy-oddech/pacjencie-astme-ciezka-mozna-kontrolowac-i-leczyc/.

Kaszel, świsty i uczucie duszności występujące jednoczasowo u chorego potwierdzają takie rozpoznanie. Następnym krokiem jest wykonanie badania spirometrycznego.

Spirometria jest to jedno z podstawowych badań w pulmonologii. Wykonanie badania spirometrycznego jest nieodłącznym elementem diagnostyki i oceny przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma i POChP. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego z płuc i wdychanego do płuc.

Czy wiesz, że wg ekspertów GINA czynnikiem ryzyka w astmie jest niewłaściwa, prozapalna dieta bogata w produkty instant i fast food, utwardzane tłuszcze roślinne, słodycze, słodkie napoje, a także czerwone mięso?

Dieta w astmie powinna zawierać produkty bogate w kwasy omega 3 (tłuste ryby oraz siemię lniane) i magnez (zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, sałata, szparagi, a także orzechy, kasze i płatki zbożowe), a do potraw zaleca się dodawać tzw. naturalne antybiotyki (czosnek i cebulę).

Większość pacjentów z astmą łagodną, umiarkowaną czy umiarkowanie ciężką może żyć pełnią życia. Konwencjonalne leczenie (sterydy wziewne i leki rozszerzające oskrzela) jest skuteczne u 80% chorych. Jednak u co 10 pacjenta, mimo podawania wysokich dawek leków, stosowania działań profilaktycznych i immunoterapii, może rozwinąć się astma ciężka. Żeby ci pacjenci mogli normalnie żyć, potrzebne jest leczenie biologiczne – skrojone „na miarę” przez lekarzy specjalistów.

Czy wiecie, że pacjenci z astmą ciężką wymagają zastosowania zindywidualizowanego podejścia do leczenia w celu osiągnięcia jego optymalnej skuteczności?

Zrozumienie patomechanizmów astmy doprowadziło do odkrycia nowych metod terapii, takich jak leki biologiczne.

Kto może zostać skierowany na leczenie biologiczne?

To pacjenci, którzy do tej pory wymagali przyjmowania wysokich dawek sterydów wziewnych oraz leków rozszerzających oskrzela. To również pacjenci stosujący z powodu zaostrzenia choroby przynajmniej dwa razy w roku doustne leki sterydowe.

Żyjący z atmą, również z astmą ciężką, mogą korzystać z uroków wakacyjnych wyjazdów i letnich aktywności, dobrze się bawić i wypoczywać. Warto jednak dobrze się do podróży przygotować.

  • o co zadbać udając się na wakacje?
  • czy wybrać się w góry czy nad morze?
  • jak postępować w sytuacjach szczególnych?
  • jaki wybrać środek transportu?
  • dlaczego warto postawić na aktywny wypoczynek?

Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule: https://www.mp.pl/pacjent/astma/zastmadasiezyc/84818,astmatyk-na-wakacjach-jak-i-gdzie-wypoczywac

Nie muszą być różowe (a świat i tak stanie się piękniejszy), ważne, aby w słoneczne dni, koniecznie znalazły się na Twoim nosie – okulary przeciwsłoneczne! Oprócz ochrony UV, którą powinny mieć, będą stanowiły barierę dla obecnych w powietrzu pyłków, które mogą uprzykrzać życie osoby z alergią czy astmą.

W przypadku każdej choroby – szczególnie w przypadku astmy ciężkiej – regularne wizyty u lekarza to podstawa. Żyjąc z astmą pamiętaj, aby pilnować terminów wizyt, a podczas spotkania z lekarzem nie bój się zadawać pytań. Tylko celowane badania oraz wnikliwy wywiad pozwolą na dobranie odpowiedniego dla Ciebie leczenia.

Co powiesz na spacer tuż po deszczu? Niech droga przez kałuże Cię nie zniechęca, zrób z tego zabawę, bo po deszczu spaceruje się wyjątkowo przyjemnie! Kto spróbował, ten wie. Zrób z takich spacerów kolejną aktywność, którą włączysz do swojego życia. Pamiętaj, że ruch jest bardzo istotnym elementem życia z astmą. Miłego spaceru!

Czy istnieje idealny posiłek – taki, którym nasycisz się i nigdy nie znudzisz?

W tej roli świetnie sprawdzą się sałatki. Można je komponować na tysiące sposobów, wystarczy wymieniać ich składniki, wybierając spośród tych, które są wskazane dla naszego zdrowia.

Łosoś (tłusta ryba), czerwona papryka (witamina C), awokado, zielone liście – brzmi jak dobra baza do zdrowej i smacznej sałatki, prawda? To świetny wybór składników również w diecie astmatyka.

Zalecenia dietetyczne w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Instytut Badawczy https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-dietetyczne-w-leczeniu-astmy-i-przewleklej-obturacyjnej-choroby-pluc-pochp/